От 7 октомври 2025 г. влиза в сила нов регламент, който ще даде възможност на българските граждани да теглят до 10 пъти месечно пари от банкомат без такса, както и да извършват до три банкови превода напълно безплатно, включително чрез онлайн банкиране. Това предвиждат окончателно приетите промени в Закона за платежните услуги, обнародвани в Държавен вестник на 5 август.
Новите облекчения се отнасят до т.нар. „платежна сметка за основни операции“ и са насочени към гарантиране на по-лесен достъп до основни финансови услуги без допълнителни разходи.
Сред основните предимства са:
– до 10 безплатни тегления на банкомат месечно
– до 3 безплатни превода, включително чрез електронно банкиране
– отпадане на месечната такса за обслужване
Важно условие за ползването на тези услуги е по сметката да постъпват единствено средства от трудови възнаграждения, пенсии, социални помощи, обезщетения или стипендии. При превод или внасяне на суми от друг произход, като например приходи от продажба на имот или собствена вноска в брой, сметката автоматично губи статуса си и правото на безплатни услуги отпада.
С този ход държавата цели насърчаване на финансовата приобщеност и намаляване на банковите разходи за хора с ограничени доходи.