Правителството внася коригирания проектобюджет в понеделник

В понеделник правителството планира да внесе коригирания проектобюджет за 2026 г. в Народното събрание. В резултат на конструктивния диалог е договорено отпадането на няколко спорни мерки, залегнали в първоначалния вариант на бюджета.

Синдикатите, работодателските организации и правителството са постигнали съгласие по основните параметри на проектобюджета за 2026 г., съобщи министърът на финансите Теменужка Петкова на брифинг в Министерството на финансите след среща със социалните партньори, предава БТА. По думите ѝ в понеделник ще заседава Националният съвет за тристранно сътрудничество, а след това и Министерският съвет, като целта е проектобюджетът да бъде внесен в Народното събрание в понеделник следобед.

Сред основните точки, по които е постигнат консенсус по време на разговорите, са запазване на размера на данък дивидент в размер на 5%, отказ от увеличаване на осигурителните вноски с 2 пр. пункта, отказ от задължението бизнесите да използват одобрен от НАП софтуер за управление на продажбите в търговски обект (СУПТО), отмяна на автоматичния механизъм за определяне размера на възнагражденията в сектори като „Отбрана“ и „Сигурност“, посочи Петкова. 

Синдикати и работодатели са договорили и размерът на максималния осигурителен доход, който през 2026 г. да бъде 2300 евро, посочи Петкова.

Министерството на финансите предвижда увеличение на възнагражденията на всички заети в обществения сектор с 10% като част от общата политика по доходите.

За да се балансира бюджетът, е прецизирана капиталовата програма на правителството. Тя ще бъде свита с общо 750 млн. евро - намаление с 450 млн. евро по отношение на националното финансиране и намаление с 300 млн. евро по отношение на капиталовите разходи със средства от фондове и програми на Европейския съюз.

  • Енергийният министър Жечо Станков увери, че дори при евентуално спиране на доставките, страната разп...
  •