Мария Габриел е номинирана за заместник-генерален директор на ЮНЕСКО

България е предложила кандидатурата на Мария Габриел за поста заместник-генерален директор на ЮНЕСКО, съобщиха източници на NOVA от Министерския съвет. Правителството в оставка е заявило категорична подкрепа за нейното издигане на високия международен пост.

Според наличната информация Мария Габриел ще поеме ресор „Комуникация и информация“ – ключово направление в структурата на организацията, отговаряща за образованието, науката, културата и свободния достъп до информация в глобален мащаб.

Габриел е родена на 20 май 1979 г. в Гоце Делчев. Завършила е бакалавърска степен по „Български и френски език“ в Пловдивски университет, както и магистратура по „Сравнителна политика и международни отношения“ в Докторската академия по политически науки в Бордо.

Кариерата ѝ е тясно свързана с европейските институции. В периода 2017–2019 г. Мария Габриел е европейски комисар по цифрова икономика и общество в Европейската комисия с председател Жан-Клод Юнкер. От декември 2019 г. тя поема портфейла „Иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж“ в комисията, ръководена от Урсула фон дер Лайен.

През 2023 г. Габриел напуска поста си в Европейската комисия след като е номинирана от ГЕРБ за министър-председател, но не успява да получи необходимата парламентарна подкрепа за съставяне на кабинет.

Номинацията ѝ за ръководна позиция в ЮНЕСКО се възприема като опит България да засили присъствието си в международните организации чрез фигура с доказан дипломатически и институционален опит.

  • Съединените щати са изправени пред риска от ново въвличане в напрежението в Близкия изток въпреки ус...
  • Министерският съвет официално назначи новите областни управители в страната, като за област Bu...
  • ГЕРБ гласуваха "въздържал се", останалите формации - "против" Със 124 гласа „За” 52-ото Народно...
  • Тежкият срив на Има такъв народ вече изглежда необратим. След последните избори формац...