НЗОК ще има правомощия да проверява болници за възнагражденията на персонала

Нови промени на Закона за здравното осигуряване във връзка с изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост, предвижда проект за изменение и допълнение, публикуван от МЗ за обществено обсъждане.

Проектът „Повишаване на привлекателността на здравните професии и насърчаване на по-балансираното разпределение на здравните специалисти на територията на страната“, изисква изменение на ЗЗО, за да се включи професионалната организация на медицинските сестри, акушерките и свързаните с тях здравни специалисти в редовния процес на преговори с НЗОК, съобщава zdrave.net. 

Създава се разпоредба, съгласно която в процеса на преговори относно дейностите, извършвани от професионалисти по здрави грижи, Българският лекарски съюз кани за участие и представител/и на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. Според МЗ по този начин ще бъде изпълнено изискването на ПВУ и ще се създаде законова регламентация да бъде чуто мнението на професионалисти по здрави грижи в хода на преговорния процес по националните рамкови договори.

Във връзка с контролната дейност, извършвана от НЗОК, се създава изрично законово основание проверките на Касата да се извършват координирано и с други компетентни институции.

Ангажиментът на Здравната каса е да координира едновременни проверки на изпълнението на индивидуалните договори с изпълнителите на медицинска помощ между различните институции съобразно компетентността им. От Министерството уточняват, че този подход, освен комплексност на проверката, има значение и за съкращаване на ангажираността на проверяваните субекти спрямо контролните органи, които сега осъществяват контролните си правомощия по един и същи повод в последователност, което затормозява работата на лечебните заведения.

По време на проверките от НЗОК/РЗОК да могат да присъстват експерти на Българския фармацевтичен съюз, които не са в договорни отношения с проверявания търговец на дребно с лекарствени продукти (аптека). Това е начинът, според МЗ, да се постигне съответствие и равнопоставеност, аналогични на ролята на съсловните организации на лекарите и лекарите по дентална медицина в проверките. Експертите ще предоставят писмени становища, които са неразделна част от протокола за проверката.

Изрично се разписват контролни правомощия за НЗОК/РЗОК да проверява документацията по трудовите и осигурителните правоотношения на работещи в лечебни заведения за болнична помощ във връзка с изпълнение на съществуващото в момента законово изискване, основните трудови възнаграждения на медицинските специалисти в тези лечебни заведения да са не по-малко благоприятни от предвидените в колективния трудов договор в отрасъл „Здравеопазване“.

Сега има законово изискване за съобразяване на възнагражденията на медицинските специалисти с предвидените в КТД, но  но не и дефинирано конкретно контролно правомощие на НЗОК/РЗОК в тази област, става ясно от мотивите към законопроекта.

Законопроекта и мотивите към него може да видите тук.

  • Общински съвет – Бургас прие създаването на нова социална услуга с фокус върху психичното здраве. „М...
  • Магистър по икономика със специалност „Финанси“, Вержиния Иванова е финансов директор на първата час...
  • Потребителската такса при хоспитализация за здравноосигурените лица вече е 1 лев вместо 5,80 лв., ко...
  •