Над 50 плажа по Южното Черноморие остават неохраняеми

Над 50 плажа по Южното Черноморие остават неохраняеми

Общо 54 плажни ивици по Южното Черноморие остават неохраняеми това лято, съобщи областният управител на Бургас Владимир Крумов. Неохраняемите плажни ивици са с 3 повече в сравнение с миналата година. Най-сериозен е проблемът в курортните селища Свети Влас и Равда, където без спасители, медицински пункт и почистване остават централните плажове, уточнява БНР.  

От Областна администрация - Бургас са обявили обществена поръчка за частично осигуряване на водноспасителната дейност на 7 от неохраняемите плажове. За първа година Областната администрация ще извършва контрол за нарушители по плажните ивици, само чрез снимки с геодезически дрон, без да се правят проверки на място. 

На 7 от неохраняемите плажни ивици по Южното Черноморие ще бъдат осигурени спасители, каза Крумов. Процедурата по наемането им е стартирала и те ще започнат работа най-рано в началото на месец юли. 

„В момента е пусната обществената поръчка. Надяваме се в най-скоро време да изберем изпълнители и да можем да обезпечим частично водно спасяване. Повтарям частично, защото държавата не може да обезпечи на всеки 100 метра да има спасител, както е по Наредба.“

Областната управа в Бургас е започнала проверки на плажните ивици за незаконно поставени палатки и каравани, както и за паркирани върху дюни автомобили. За първи път проверките се извършват чрез заснемане с дрон, посочи още областният управител.

„Така спестяваме и държавен ресурс. Сега в момента с геодезически дрон минаваме, снимаме, вадим снимките, полицията отива там, където има нарушения, прави се протокол, че са нарушили закона и трябва да се оттеглят. Ако не го направят им се връчва акт за административно нарушение.“, каза още Владимир Крумов. 

До 10 дни ще бъдат оповестени резултатите от стартиралите проверки за нарушители, каза още областният управител Владимир Крумов

 

  •