Ден преди очакваното ключово решение за присъединяване на България към еврозоната, експертите са категорични – тревогата е излишна, а промените няма да ни връхлетят като буря. Всъщност, както подчертават финансовият анализатор Преслав Райков и икономистът Георги Захариев в ефира на NOVA, най-важното тепърва предстои – и то не зависи от еврото, а от нас самите.
„Хората трябва да бъдат спокойни и да не прибягват до панически действия“, уверява Райков. Той подчертава, че еврото е само инструмент – а както с всеки инструмент, въпросът не е дали ще го използваме, а как. Според него успехът от членството ни в еврозоната няма да се изразява в символа на валутата, а в начина, по който я управляваме. „Това дали ще вървим напред, или не – зависи само от нас“, категоричен е той.
По отношение на самия процес, Георги Захариев внесе яснота: сметките ще бъдат автоматично превалутирани, а от 1 януари 2026 г. до средата на годината левовете ще могат да се обменят без такса в търговските банки. След този период – само в БНБ. И най-важното – няма нужда от бързане. Преждевременното обръщане на спестявания може да доведе до излишни загуби.
Еврото обаче няма да бъде магическа пръчица, която да реши проблемите на страната. И двамата експерти са единодушни: валутата не променя нито структурата на икономиката, нито качеството на управлението. По-съществени за развитието ни ще останат борбата с корупцията, стабилната правна среда, адекватното образование и бизнес климатът.
„Еврото няма да спре корупцията, но няма и да я увеличи“, казва Захариев с трезв реализъм.
Темата за намесата на държавата в цените също не беше подмината. Захариев бе критичен към идеи като таван на надценките или фиксирани цени. Според него, това са популистки ходове, които излизат извън функциите на регулаторите. Райков допълни, че е време държавата да се отдръпне от абсурдни проекти като държавни бензиностанции и магазини, които, по негови думи, няма как да оцелеят след 2027 г., ако се продължава с това разпиляване на ресурсите.