Ученици от ОУ „Александър Георгиев Коджакафалията“ в кауза за здравословен начин на живот

Учениците от випуск 5. клас на ОУ „Александър Георгиев–Коджакафалията“ успешно реализираха проекта „Здраве 360°“ по Националния ученически конкурс „Посланици на здравето“, организиран от Министерството на здравеопазването в партньорство с Министерството на образованието и науката, Министерството на младежта и спорта, Министерството на културата, Министерството на околната среда и водите, Държавната агенция за закрила на детето, Българския младежки Червен кръст и Световната здравна организация в България.

Проектът „Здраве 360°“ има за цел да изгради устойчива култура на здравословен начин на живот у учениците чрез интеграция на здравно образование, психично благополучие, дигитален баланс и съвременни технологии. Проектът надгражда дългогодишния успешен опит на училището в предходни издания на конкурса от 2018 г. до момента, като развива вече утвърдените практики и добавя нови акценти – психично здраве, превенция на травми чрез правилна двигателна техника, дигитална хигиена и използване на AI и Micro:bit за анализ и проследяване на здравни показатели.

Учениците поемат лична отговорност за своето здраве, събират реални данни за физическото си състояние (движение, пулс, сън, екранно време), анализират ги чрез дигитални инструменти и създават персонализирани здравни профили.

Чрез STEM дейности моделират невронни връзки и изследват влиянието на движението върху мозъка. Проектът включва мотивиращи срещи със спортисти, обучения за правилна стойка и превенция на травми, кулинарна работилница за здравословно готвене с мастър шеф, обучения с БМЧК и РЗИ и активно участие на семействата в изграждането на устойчиви здравословни навици.

Сред най-вълнуващите моменти бяха срещата със сребърния олимпийски медалист Георги Марков, участието в 21-дневното предизвикателство „Изключи, за да включиш себе си“, кулинарната работилница за здравословно хранене с шеф-готвач Валентин Иванов, обученията по първа помощ с доброволците на БМЧК  Бургас и интерактивната лекция на специалистите от РЗИ Бургас.

Проектът включи активно и родителите чрез семейни предизвикателства, спортни инициативи и съвместни дейности за изграждане на устойчиви здравословни навици. Кулминация на проекта стана „Фестивал на здравето 360°“, на който учениците представиха своите постижения чрез демонстрации, STEM и AI разработки, здравни игри и практически занимания.

Проектът се реализира под ръководството на г-жа Грета Стоянова и г-жа Даниела Душева, с подкрепата на директора на училището г-жа Таня Сребрева, Община Бургас, БМЧК Бургас, РЗИ Бургас и широк кръг партньори, обединени от каузата за здравето на децата.

„Здраве 360°“ показа, че когато училището, семейството и институциите работят заедно, здравословният начин на живот се превръща в естествен избор за децата и инвестиция в тяхното бъдеще. 

  • Три талантливи деца от ЧСЕУ „Д-р Мария Монтесори“ – Бургас ще представят не само своето училище, но ...
  • В детска градина „Ален мак“ в Царево се проведе поредна образователна инициатива на „Вело Царево“. С...