Продадоха банан, залепен с тиксо, за 6.2 млн. долара

Продадоха банан, залепен с тиксо, за 6.2 млн. долара

Банан, залепен на стената със сребристо тиксо, творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк, след като беше купен за 6.2 милиона долара.

Новият собственик на творбата, озаглавена “Комик”, е американският предприемач от китайски произход Джъстин Сун, основател на платформата за криптовалути Tron, съобщи БТА. Състоянието му се оценява на 1.43 млрд. долара.

В изявление за Sotheby’s Сун каза: “Това не е просто изкуство. То представлява културен феномен, който създава мостове между световете на изкуството, меметата и криптовалутната общност”. Тридесетгодишният Джъстин Сун обеща да изяде банана в уникално художествено преживяване и да почете мястото му както в историята на изкуството, така и в популярната култура.

През 2021 г. името на предприемача нашумя, след като придоби скулптурата “Носът” на Алберто Джакомети за 78.4 милиона долара.Бананът се очертаваше като една от звездите на есенните търгове в Ню Йорк.

  • Грабни уникалната възможност да се потопиш в атмосферата на един от най-значимите филмови форуми в Б...
  • Вениамин е безапелационния победител в 13-тия сезон на шоуто „Като две капки вода“. Пред 40 000 души...
  • Орлин Горанов, NICKA и K. LINA&THE LADIES ще участват в празничния концерт по случай Летния Нику...
  • Над 100 участници ще покажат своите умения в сферата на цветарството, флористиката, ландшафтната арх...
  • Днес (20 март) настъпва астрономическата пролет. Това ще стане в в 11:01 ч.   Днес е и денят на пр...
  •