Колоездачната обиколка на България стартира от Приморско

72-рата Международна колоездачна обиколка на България за първи път стартира от Приморско. 120 професионални колоездачи от 20 държави се състезават по маршрут с дължина 687 километра. 

Преди старта на състезанието Иван Гайков, кмет на Приморско облече жълтата фланелка на победителя от пролога и бялата фланелка на най-младия състезател до 23 години.

През вчерашния ден в морския град беше даден и стартът на пролога. И отново за първи път в обиколка на България, състезателите преминаха 3.5 км по технично градско трасе. До сега е изминавано трасе от 1 км. Победител в него стана сърбинът Огнен Илич, който като лидер във временното класиране е първият носител на жълтата фланелка.

Състезанието е емблематично за българския и европейския спортен календар. Преди 101 години, България става четвъртата държава в света, след Франция, Италия и Белгия, в която започва да се провежда това елитно състезание. За нас това е изключително признание и гордост да бъдем удостоени с тази чест и Приморско да бъде домакин на едно от най-значимите състезания в България и Европа. Това е второто поред международно състезание, което се провежда при нас, след Европейската купа по ветроходство. Приморско се превръща в своеобразен домакин на множество и разнородни по видове спортни мероприятия, като купата по плажен хамбал, плажен волейбол и подводен риболов. Смятам, че с подобни инициативи доста се разширява спектърът в сферата на туризма и може би се показва потенциалът не само на Приморско, а на цялото Южно Черноморие с провеждането и домакинстването на подобни мероприятия“, сподели Иван Гайков, кмет на община Приморско.

72-рата Международна колоездачна обиколка на България включва следните пет етапа:

  • 31 август – първи етап: Приморско – Айтос – Бургас, 122.5 км.
  • 1 септември – втори етап: Карнобат – Казанлък, 134.2 км.
  • 2 септември – трети етап: Казанлък – Троян, 118.5 км.
  • 3 септември – четвърти етап: Троян – Сливен, 194.5 км.
  • 4 септември – пети етап: кръгов маршрут със старт и финал в Сливен, 113.9 км.

Събитието е организирано от Българската федерация по колоездене в партньорство с общините. Трасето на колоездачната обиколка предлага предизвикателства от крайморски участъци и равнинни отсечки до планински изкачвания и скоростни спринтове. Участниците ще се борят не само за етапните победи, но и за престижната жълта фланелка, символ на лидерството в обиколката.

 

  • В Бургас днес ще бъде дадено началото на националната информационна кампания за въвеждането на еврот...
  • Птици с разперени криле, блестящи риби и въртящи се пумпали ще оживеят в нощта, за да пренесат публи...
  • На тържествена церемония В Бургас  наградиха победителите от ХXIII–тия Национален конкурс „Бог е люб...
  •