Бургас прави важна и дългоочаквана крачка към съхраняването на едно от най-ценните си архитектурни съкровища – къщата на Исак Презенти, разположена на ключовото кръстовище между ул. „Апостол Карамитев“ и ул. „Александровска“. С решение на Общински съвет – Бургас, обектът официално премина под управлението на ОП „Общински имоти“, което бележи началото на реални действия по неговото възстановяване и оживяване.
Десетилетия занемареност, опасни срутвания и загубени детайли от някогашния разкош белязаха последните години на тази изключителна постройка. Сега обаче Къщата Презенти получава възможността да се завърне в културния и градски пейзаж, такъв, какъвто ѝ приляга – с достойнство и историческа тежест.
Построена около 1870 г., още преди Освобождението, сградата е част от живата памет на Бургас. В нея е отсядал самият княз Фердинанд при визита в града, а интериорът – с тавани, рисувани от италиански майстори, мраморни настилки, орнаментни стъкла и южни лоджии – разказва за една епоха на изисканост и търговски размах. Именно тук е кипяла дейността на Исак Презенти – търговец и банкер, чието име остава тясно свързано с икономическия и обществен подем на града.
Сегашното решение на Общинския съвет поставя акцент не просто върху опазването, а върху активното стопанисване и възраждане на емблематичния обект. ОП „Общински имоти“ вече е вписано като отговорен управител, с правомощия да координира работата с останалите съсобственици, част от които се намират извън страната. Имотът включва 510 кв. м идеални части от парцела, както и значителни вътрешни пространства – административни помещения, стълбищни клетки и офиси.
Състоянието на сградата е критично, а оживената локация изисква бързи и координирани действия. Община Бургас вече е предприела първи стъпки за укрепване на конструкцията, като е сформирана и междуинституционална комисия, която е изготвила предписания за ремонт. Следва съгласуване с Министерството на културата и НИНКН – процес, който ще гарантира, че реставрацията ще бъде извършена с уважение към автентичността на обекта.
През 1930 г. сградата претърпява реконструкция, част от която се приписва на италианския архитект Рикардо Тоскани – автор на множество изящни проекти в града. Днес тя е групов архитектурен паметник на културата, запазил части от орнаментиката, стенописи, мозайки и декоративни елементи, които тепърва ще бъдат изучавани и възстановявани